Mint elhanyagolt technikaként, leginkább karácsonyi dekorációkat szoktak készíteni a szódabikarbónás anyagból. Udvardy Krisztina, a Cream Design alkotója most viszont megmutatja, hogy remek dekorációs kellékekkel lehet feldobni a húsvéti barka ágat, vagy éppen az asztali dekort is.
Az elkészítése nagyon egyszerű, bár ha nem találjuk el a megfelelő arányokat akkor kudarcba fulladhat, és hamar feladjuk.
2dl szódabikarbóna 1dl keményítő és 1,5 dl víz. Egy főzöedénybe tesszük a hozzávalókat. Csomómentesre kikeverjük, majd lassú tűzön folyamatos kevergetés közben krumplipüré sűrűségűre főzzük.
Amikor elkészült alufóliába vagy nedves konyharuhába tesszük kb 1 órát pihentetjük.
Ezután nyújtódeszkára tesszük, (én szilikonlapot használok azon könnyebb dolgozni, nem tapad rá), szórunk alá pici keményítőt és mehet a szaggatás. Mint amikor sütit készítünk. Rugós fondant kinyomót használtam a lepkékhez, de kinek mi jön be, vagy található otthon. Egyszerű sütiszaggató is tökéletes, ki milyen formát szeretne. A formázás egyszerűbb, ha picit keményítőbe mártjuk a kinyomót.
A pici lepkéket barkára szeretném majd későbbiekben ragasztani, arra nem kell lukat szúrni. Azonban a többi akasztós lesz, így formázás után rögtön szúrtam bele lukat. Száradás után már nehéz lenne.
A mintához használhatunk csipke darabot, amit belenyomunk az anyagba nyújtófa segítségével.
A pillangókat picit meghajlítom még nedvesen. Így lesz szép természetes formàjuk. Ha kész, száradni hagyjuk.
Kb egy nap alatt levegőn is megszárad, de sütőben is száríthatjuk ha sietünk kb 70-80 fokon. Száradás után picit átcsiszolom, és mehet a díszítés.
A fehéreken csak pici dekupázsragasztóval bekenem a széleit és csillámporral megszórom. De ha színeseket szeretnénk, bátran fessük akril festékkel. Dekupázsolhatunk is rá. Ha még bátrabbak vagyunk, repesztést is lehet használni. A csipkével mintázottakat egy alapszín után antikolópasztával öregbíthetünk.
Ha tetszett a cikk, és kedvet kaptál további otthon elkészíthető lakásdekorációhoz, kövesd facebook oldalunkat.