Ismét belefogtam egy dologba, amitől "fáztam". Már volt cikk arról, hogy mekkora cikis darabot is készítettem a dekopázs technikával, így most úgy döntöttem, nem magam akarok végigmenni egyedül a folyamatokon, hanem Tóthné Ildikót, az Alita Kreatív Műhely alkotóját kértem meg, hogy segítsen megmutatni ezt a technikát.
Kicsit megspékeltük, hisz ez az eljárás nekem most a festészetemhez kell, mert a fejemben kialakult valami újítási kép, és ehhez nemcsak dekopázsolni kell, hanem leginkább a repesztéses eljárás válik érdekessé.
Első körben lehidaltam, mikor megláttam, mennyi féle kence is kell majd egy laza lap elkészítéséhez.
Aztán ne is beszéljünk arról a rengeteg ecsetről és ollóról, amire szükség lesz, hisz mindennek száraznak kell lennie, így nem várakozhatunk, amíg újra jöhet a következő fázis.
Na, ezek azok a pontok, mikor kicsit elbizonytalanodom azon, hogy én ezt otthon, egyedül, képes leszek-e újra rekonstruálni. De a végére semmi aggódás, meglesz az eredménye, és még bátorságot is kaptam, hogy egy jó tanító mellett az emberben benne marad minden fázis, így egyedül is el tudom majd végezni.
Nos, Ildikó mire megérkeztem, már lealapozta a lapokat, hogy nekünk már csak a szalvétához illő festék réteget kelljen felvinni.
Na, és itt jönnek a türelmet igénylő fázisok. Várni kell majdnem minden lépésnél, hogy teljesen megszáradjanak, hogy folytatni tudjuk a munkát. Szerencsére vannak olyan anyagok, amikre rá lehet segíteni hajszárítóval, így nem türelmetlenkedik az ember, hogy az igazi látványos rész mikor következik.
Utána jön a lap dekopázs ragasztóval való átkenése és a szalvéta kiválasztása, melynek kirázólag a legfelső rétegét használjuk, vagyis a két fehér papírréteget el kell távolítani.
És most jött az a rész, amit még sosem láttam. Eddig abba futottam bele, hogy a kívánt területet beragasztózzuk, majd utána feltesszük a szalvétát, és fölé is ecsettel ragasztót teszünk, aminél piszkosul kell vigyázni, hogy nehogy szakadjon a papír. De itt most egy teljesen új dolgot mutatott nekem Ildikó.
Gyönyörű szépen ráhelyeztük a "kicsomagolt" szalvétát a már megszáradt lapra, majd utána sitty sutty felvasaltuk. Padam :) Évente egyszer van a kezemben vasaló, úgyhogy az ez évi termelésem kipipálhatom :)
Nos, ettől viszont nem szakad a szalvéta, szép sima lesz, sehol egy felgyűrődés.
Majd jöhet a két fázisú repesztés, ha ez a dekopázs, szalvétatechnika megvan. Először felkentük az első komponenst, amit száradás után a második alkotóelemmel bekentünk. És vártunk...és vártunk...és vártunk...imádom az ilyen izgalmas várakozási részeket...ja, nem :) Ehhez a folyamathoz viszont nem szabad hajszárítót használni, vagy bármilyen hővel meggyorsítani a folyamatot, mert akkor a repesztés sikertelen lesz. Szóval légy türelmes, és egy idő után hidd el, csodálatosan elindul a folyamat a munkádon :)
Szerintem már most fergetegesen néz ki :) Nos, amikor kellőképpen megrepedt már, ami mondjuk 24 órán keresztül még folytatódhat, így ha van időd rá, akkor érdemes megvárni (igen, nekem nem volt :) ), egy antikolós pasztával bekentük az egész lapot, amit utána egy viaszos papírral a felszínről teljesen ledörzsöltünk, hogy csak a repedésekben maradjon, majd száraz papírral átmentünk rajta.
Látod, milyen baromi gyorsan járt a kezem? Még fotózni sem lehetett rendesen :)
Amikor hazavittem, a férjem ezt mondta rá: Ez olyan, mintha nagymamámtól hoztam volna el egy darabot. Igeeeeeeeeeen!!! Hát épp ez a cél :) Szóval siker, boldogság, öröm :) Köszönet Alita Kreatív Műhelynek, hogy ezt is megléphettem :)
Otthon még a négy sarkára ragasztottam mágnest, és raffia szalagot tekertem köré, amivel csipesszel bármilyen kis üzenetet, bevásárló listát, kedvenc fotót fel lehet tenni :)
És hogy éreztem magam végig? Hát így :)
Mint az elején is írtam, sokkal jobbnak találom, ha egy technikával nem bírunk, akkor elmegyünk egy oktatóhoz, aki vérprofi módon segítségünkre lesz, hogy ne kelljen sutba dobni terveinket.
Jó alkotást :)
Szerző: Lami
Ha tetszett a cikk, hasonló témák érdekelnek, kövesd idekattintva facebook oldalunkat.